Enslaved Conference Schedule

Recording from the Enslaved Conference are available on the Matrix YouTube channel.  
#Enslaved2019

RCAH Theatre, Snyder Hall, Terrace Level
362 Bogue St. 
East Lansing, MI 48825
Friday, March 8, 2019

8:00-8:30am: Registration and Coffee

8:30-9:15am: Opening Remarks – Enslaved Project

9:25-10:00am: Speaker Series 1

  • Daryle Williams (University of Maryland): “Slave Bios: Past, Present, and Future”
  • Henry Lovejoy (University of Colorado): “Legacy Websites and Long-Term Sustainability: The Case of slaveryimages.org”

10:10-11:05am: Speaker Series 2: Brazil

  • Keila Grinberg (UNIRIO): “Passados Presentes: A Database on Sites of Memory of Slavery in Brazil”
  • Kristin Mann (Emory) and Urano Andrade (São Bento da Bahia): “A database of alforrias (freedom papers), Salvador, Bahia, 1829-1852, and reflections on how it can be used to study the lives of African slaves and freed people”
  • Kari Zimmerman (St. Thomas): “Advertising Gender Slave Database: Escravos de ganho in Rio de Janeiro, 1850-1880” 

11:15-12:10pm: Speaker Series 3: Louisiana

  • William Jones (Rice): “‘Original Acts’ in Louisiana: A Database from the Parish Clerks’ Archives”
  • CANCELLED: Sophie White (Notre Dame): “Hearing Slaves Speak: A Database of Voices of the Voiceless in French Colonial Louisiana”
  • Anne Ulentin (University of the Bahamas): “Slaveholding Patterns among Free Women of Color in New Orleans, 1810-1820”
  • Keith McClelland (University of College London) “Legacies of British Slave-ownership”

12:10-1:10pm: Lunch Break 1:10-2:20pm: Speaker Series 4: New Approaches to Slavery in the Americas and the Atlantic

  • Linford Fisher (Brown): “Database of Indigenous Slavery in the Americas (DISA)”
  • Adam Arenson (Manhattan College): “After the Underground Railroad: Tracking African North Americans across the U.S.-Canada Border in the Emancipation Generation”
  • Nik Ribianszky (Queen’s University Belfast): “Contested Freedom: Movement and Gendered Violence among Free People of Color in Natchez, Mississippi, 1779-1865”
  • Helen Kilburn (University of Manchester): “The Romish Empire? British Catholic Imperialists in the Early Modern Atlantic”

2:30-3:25pm: Speaker Series 5: Plantations and the Material Remains of Slavery

  • Ben Brumfield (Brumfield Labs): “The Stagville Accounts in DEPCHA: Plantation Financial Records as Linked Data”
  • Terry Brock and Mary Furlong Minkoff (Montpelier): “Connecting and Sharing the Lives of the Enslaved Community at James Madison’s Montpelier through the Montpelier Digital Collections Project”
  • Jobie Hill (Saving Slave Houses): “The Slave House Database”

3:25-3:35pm: Break

3:35-4:30pm: Speaker Series 6: Brazil 2

  • Aldair Rodrigues (Universidade Estadual de Campinas): “Interior dimensions of the African diaspora: new evidence about the connections between the Bight of Benin and Minas Gerais (Brazil, Eighteenth Century)”
  • Clemente Penna (Universidade Federal do Rio de Janeiro): “Judicial attachments and the internal slave trade in Brazil, 1830-1888”
  • Marcelo Santos Matheus (Instituto Federal do Rio Grande do Sul): “The African slave trade to the south of Brazil through Catholic baptisms (1800-1850)”

4:40-5:40pm: Speaker Series 7: Digital Archaeological Archive of Comparative Slavery (DAACS)

  • Jillian Galle (DAACS)
  • Fraser Neiman (Monticello/UVA)
  • Charles Cobb/Gifford Waters (University of Florida)
  • Khadene Harris (Northwestern/DAACS)

5:45-6:00pm: Concluding remarks

 

 

Saturday, March 9, 2019

8:00-8:30am: Coffee

8:30-9:30am: Speaker Series 8: Free and Liberated Africans

  • Martha Ladly (OCAD), Katrina Keefer (Trent University), Kartikay Chadha (OCAD): “The Language of Marks: A Web-portal for Trans-Atlantic slave trade data collection, visualization and transcription”
  • Philip Misevich (St. John’s): “The African Origins Database”
  • Susan Rosenfeld (UCLA): “The Afro-Brazilian Returnee Database (ABRD): New Insights into Freedom and Mobility in the Atlantic World, 1850-1900”

9:40-10:40am: Speaker Series 9: Africa

  • Bernard Dossa (Symbole de l’Amitié, Benin): “Symbole de l’Amitié and Dahomeans in the Trans-Atlantic Slave Trade”
  • Daniel Domingues da Silva (Rice): “The Registers of Slave and Freed Africans of Portuguese Mozambicans, 1854-1875”
  • Brent Hansen and Seth Ogoe Ayim (Family Search): “Voices Bridging Families of the Past and Present: Collection and Preservation of Oral Histories in Africa”

10:50-12:05pm: Speaker Series 10: Runaway Slaves

  • CANCELLED: Simon Newman (University of Glasgow): “Runaway Slaves in Britain: bondage, freedom and race in the eighteenth century”
  • Lydia Lindsey, Tony Frazier, and Carlton Wilson (North Carolina Central): “‘Land of Liberty’: Digitization of Mid-Eighteenth Century Black Runaway Slaves and Servants in London” 
  • Joseph Yannielli (Aston University): “Runaway New England”
  • Edward Baptist (Cornell), Joshua Rothman (University of Alabama) and Brandon Kowalski (Cornell): “Freedom on the Move”

12:05-1:05pm: Lunch Break

1:05-2:20pm: Speaker Series 11: Challenges and Rewards of Building Databases

  • Jane Landers (Vanderbilt) Slave Societies Digital Archive and Jim Schindling (West Virginia) The Spatial Historian 
  • Rebecca Shumway (College of Charleston): “‘Peoples of the Atlantic Slave Trade’: a new interface for the Transatlantic Slave Trade Database”
  • Gregory O’Malley (UC Santa Cruz): “The Problem of the Individual for the Intra-American Slave Trade Database”
  • Martin Halbert (UNC-Greensboro) and David Eltis (Emory/University of British Columbia): “Working the Jigsaw Puzzle Together: Notes on Scholarly Collaboration to Create Slavery Research Databases”
  • Bruce Brand and Brent Hansen (Family Search): “FamilySearch Records of Enslaved People”

2:30-2:40 Break

2:40-3:35pm: Speaker Series 12: French, Dutch, and British Caribbean

  • Léon Robichaud (Université de Sherbrooke): “Marronnage in the Atlantic World”
  • Kyle Prochnow (York University): “The West India Regiments in the Digital Age: Building a Database of Enslaved and ‘Free’ African Soldiers”
  • Coen van Galen (Radboud University): “The Slave Registers of Suriname: day-to-day records of the enslaved population of Suriname from 1830 to 1863”

3:35-4:30pm: Speaker Series 13Narrative/Biography

  • Aaron Fogleman (Northern Illinois) and Keith Arbour (Cambridge, MA): “A Catalog of Published Narratives by African Men and Women Enslaved in the Transatlantic Slave Trade, 1586-1937”
  • Bruno Veras (York University ): “Baquaqua: A transatlantic biography through a digital history initiative”
  • Luisa Cruz (York University): “Freedom Narratives: Testimonies of West Africans on the Era of Slavery”

4:40-5:15pm: Speaker Series 14: Spanish Caribbean

  • Jorge Felipe (Michigan State): “Reassessing the Slave Trade to Cuba (1790-1820)”
  • Bethany Wade (University of Pittsburgh): “Representing the Dead: Death Records and the Traces Left Behind”

5:20-5:40: Closing Remarks – Enslaved Project